Formalności po zakupie auta

Od razu po nabyciu używanego samochodu chcemy przede wszystkim cieszyć się z możliwości, jakie nam on oferuje, jeżdżąc i nie zastanawiając się nad światem. Jest jednak kilka formalności, jakich należy dopełnić, aby móc w pełni cieszyć się z auta. Podpisanie umowy i odebranie kluczyków to jedynie początek drogi.

Dokładne sprawdzenie umowy

Umowa kupna/sprzedaży stanowi formalne zaświadczenie i dowód na to, kto jest właścicielem auta. Wypełniając ją należy zwrócić uwagę na kilka szalenie istotnych punktów. Każdy z nich, jeśli zostanie pominięty, może utrudnić rejestrację samochodu w urzędzie. Są to:

Aby dokonać formalności każda ze stron składa swój podpis na dwóch kopiach dokumentu.

Opłacenie podatku i rejestracja

Po zakupie auta należy opłacić podatek PCC w wysokości 2% wartości rynkowej samochodu do 14 dni od dokonania zakupu. Bardzo ważną formalnością jest także rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji. Dla początkujących kierowców może to być proces skomplikowany. Potrzebne do niego dokumenty, to wniosek o rejestrację, dokument tożsamości nowego właściciela i własności samochodu – umowa kupna, karta i dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód wniesienia opłat. Na tę czynność mamy 30 dni.

Sprawdzenie badań technicznych i wykupienie OC

Przy rejestracji należy okazać także informację o ważnym przeglądzie technicznym. Jeżeli właściciel takowej nie posiada, należy skierować się na stację diagnostyczną. W tym przypadku najlepiej wynająć lawetę, aby bezpiecznie dostarczyć auto do badań. Ostatnią formalnością jest wykupienie niezbędnego ubezpieczenia OC.


8 stycznia 2021