Samochód nowy czy używany?

Planując zakup auta wiele osób wciąż zadaje sobie to samo pytanie – “z salonu czy z drugiej ręki?”. Dobranie odpowiedniego samochodu nie jest łatwe, a decyzja o nowym lub używanym pojeździe może mieć różne konsekwencje w przyszłości. Aby ją podjąć trzeba opanować emocje i spojrzeć, przede wszystkim, na realne wady i zalety każdej z opcji.

Nowy samochód, czy warto?

Jedną z różnic widocznych na pierwszy rzut oka zawsze będzie cena. Nowy pojazd, kupowany tuż po wyjściu z fabryki lub salonu zawsze będzie droższy niż samochód używany. Producenci zalecają zwykle naprawy ewentualnych usterek tylko w autoryzowanych serwisach, co również zwiększa koszt jego eksploatacji. Nie jest to jednak obowiązkowe. Auto z salonu posiada jednak zwykle gwarancję, dzięki czemu nasza kieszeń może jego napraw w ogóle nie odczuć. Inaczej ma się jednak cena polisy ubezpieczeniowej, która w przypadku nowego wozu zawsze będzie nieco wyższa. Mimo większych początkowych kosztów, pojazd ten zapewni lepszy komfort użytkowania i stuprocentową pewność co do jego historii i przebiegu.

Auto używane, na co zwrócić uwagę?

Używane samochody znacznie trudniej sklasyfikować, gdyż każdy egzemplarz posiada inny przebieg i stan lakieru oraz poszczególnych części. Kupując auto z sieci dealerskiej możemy zyskać niektóre z atutów pojazdu nowego. Może też ono być jeszcze objęte gwarancją. Decydując się na wóz z drugiej ręki trzeba jednak zwrócić uwagę na niektóre czynniki i parametry. Zawsze należy sprawdzić przebieg maszyny i skonfrontować go z rzeczywistością – jeżeli według licznika pokonywała ona mniej niż 20 tys. km rocznie, może być on sfałszowany. Przed zakupem trzeba koniecznie zapoznać się ze stanem technicznym pojazdu, a także z numerami VIN i dokumentacją auta. Dodatkowo należy wystrzegać się zbyt niskich cen, gdyż trafić można na egzemplarz powypadkowy lub w najgorszym przypadku kradziony.

Ostateczny wybór

Zarówno nowe, jak i używane samochody mogą służyć kupującemu przez długie lata. Różnice pomiędzy nimi są jednak znaczące i zależą od przyjętych wcześniej kryteriów. Czasem warto zapłacić nieco więcej na wstępie, by móc cieszyć się z nowego, komfortowego pojazdu. Innym razem egzemplarz używany jest w świetnym stanie, a jego niższa cena dyktowana jest jedynie krótkim okresem eksploatacji. Ostateczny wybór należy jednak zawsze do kupującego i podyktowany jest przez jego potrzeby i wymagania.


26 stycznia 2021